Досудове стягнення поділяються на два етапи: софт-колекшн (м’яке стягнення) і хард-колекшн (жорстке стягнення). Перший етап зазвичай триває до 30-60 днів від моменту виникнення прострочення по кредиту. Взаємини з боржником носять повідомний характер: смс-оповіщення, листи, телефонні дзвінки з нагадуванням про наявність простроченої заборгованості та необхідності погашення в термін. Другий етап починається після безрезультатності першого, а термін обмежений політикою банку або колекторського агентства «манивео коллекторы» (зазвичай від 90 днів — далі борг передається до суду або іншого колекторське агентство). На етапі хард-коллекшен пресинг на боржника посилюється. Саме цей етап доставляє найбільші незручності для боржника: дзвінки починають надходити по всім телефонним номерами (на роботу, родичам, друзям), можливі візити стягувачів по відомим їм адресами.
Один співробітник колекторського агентства обдзвонює в день близько 50 боржників. Їх роботою керує автоматизована система, яка здійснює автоматичне обзвонювання боржників. Якщо, наприклад, Ви не берете телефон — автоматизована система буде наполегливо намагатися до Вас додзвонитися. Тому, якщо у Вас на телефоні 100 пропущених викликів з номера банку або колекторського агентства, це не означає що якийсь конкретний співробітник дуже хоче з Вами зв’язатися.
Автоматизована система також зберігає всю інформацію про Ваш борг, останні виплати, про Вас, а також дані, отримані в результаті телефонних переговорів. Співробітник, в даний момент, який здійснює Вам дзвінок, спирається на ці дані в переговорах. Наприклад, він бачить, що Ви оплатили після того, як Вам пригрозили повідомити про борг на роботу, значить варто спробувати знову натиснути на це. Якщо Ви пообіцяли колектору оплатити через 5 днів, то він зафіксує це, і інформаційна система подзвонить Вам через 6 днів, в разі якщо оплата так і не відбулася.
Серед колекторів не так вже й багато природжених психологів, здатних використовувати творчий підхід при спілкуванні з Вами, робота переважно будується на базі типових прийомів, які «вбивається» їм на тренінгах та семінарах. Ми не будемо розбирати все прийоми, обмежимося трьома:
АЛЬТЕРНАТИВНІ ПИТАННЯ ЧИ ВИБІР БЕЗ ВИБОРУ
Вам задається питання, що передбачає два варіанти відповіді, кожен з яких прийнятний для стягувача. Наприклад: «Ви оплатите 25 або 28 числа?»
ПОСТУПКА за поступки
Коллектор манивео угрозы не используют и відчуваєте себе зобов’язаними йому і, швидше за все, будете намагатися оплатити якусь суму. Наприклад, колектор в телефонній розмові може пообіцяти пробачити Вам частину боргу, якщо Ви внесете 5 000 рублів до 30 числа цього місяця. За фактом, навіть якщо Ви оплатите в термін, списання боргу не відбудеться, тому що подібні обіцянки обов’язково повинні бути закріплені документально.
«САЛЯМІ»
Всі ми знаємо, що ковбасу легше їсти скибочками, ніж чим палку цілком. За аналогією з ковбасою колектори розуміють, що не потрібно вимагати повернення боргу повністю, набагато простіше просити про невеликі регулярні платежі.
Насправді прийомів роботи у стягувачів набагато більше, і всі вони засновані на психологічних прийомах, що застосовуються для маніпуляції людьми в переговорах, при продажах. В кожній розмові колектор продовжує «промацувати боржника», шукає слабкі місця, страхи. Типових страхів у боржника маса: страх розголосу (про мій борг дізнаються сусіди), страх втрати роботи (про моїх боргах дізнаються на роботі, я тим самим зіпсую остаточно свою репутацію в колективі або перед керівником), страх за близьких (а що якщо і правда підстерегти біля під’їзду мою дочку або подзвонять мамі) і т.д. Але Ви повинні знати, що все, про що Ви чуєте по телефону від стягувачів — це не їх особисте бажання з Вами розквитатися за невиплату кредиту, а всього лише на-всього завчені ними набір фраз, і якщо вони все-таки зачепили Вас за живе, то не показуйте — адже саме цього вони від Вас домагаються. Фрази рано чи пізно закінчаться, і колектор зрозуміє, що робота з Вами безперспективна і дзвінки, швидше за все, припиняться.